Nejkvalitnější obraz a zvuk díky HDMI

HDMI (High Definition Multimedia Interface) je rozhraní, které zajišťuje nejkvalitnější přenos digitálního signálu obrazu a zvuku. Při přenosu totiž na rozdíl od jiných technologií nedochází k žádné kompresi. Obraz (ostrost, barvy) i zvuk jsou díky tomu realističtější, než kdy předtím.

Díky jedinému HDMI kabelu dnes dosáhnete nesrovnatelně vyšší kvality, než v minulosti pomocí velkého množství různých propojovacích kabelů.

HDMI kabel se používá především k propojení satelitního přijímače, set top boxu, DVD přehrávače, A/V přijímače, nebo třeba i notebooku s kompatibilním výstupním zařízením, kterým je například LCD, nebo plazmová televize. Tato technologiepodporuje přenos videa ve standardní, rozšířené nebo high-definition kvalitě. Dokáže také přenést až 8-kanálový digitální zvuk. Rozhraní není závislé na různých televizních a satelitních standardech, protože přenáší nekomprimovaná video data.

V současnosti existují čtyři základní druhy HDMI konektorů, které se označují písmeny A, B, C a D.

Konektor typu A, který je nejrozšířenější, má 19 pinů a je zpětně kompatibilní s rozhraním Single-link DVI, používaném u osobních počítačů. V tomto případě, kdy je poskytovatelem video signálu osobní počítač, dokáže HDMI kabel přenést pouze obraz. Zvuk se musí přenášet jinou cestou.

Konektor typu B má 29 pinů a je zpětně kompatibilní s Dual-link DVI. Tento typ konektoru se zatím nepoužívá u běžných, komerčních produktů. Varianta A i B jsou definovány už v základní specifikaci 1.0.

Konektor typu C je definován v HDMI verze 1.3, má 29 pinů a zatím se nepoužívá u běžných zařízení.

Konektor typu D se poprvé objevil až ve verzi 1.4. Jedná se o nejmenší ze všech HDMI konektorů a používá se například v mobilních telefonech.