Lego

Je tomu již několik desítek let, kdy vznikla snad nejznámější stavebnice pro děti – Lego. Tato hračka byla navíc oceněna titulem „Hračka století“. Vše začalo ve třicátých letech minulého století, kdy Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu dřevěných hraček.

V té době neměla firma s Legem, jaké ho známe dnes, nic společného.

Společnost se zaměřuje jen na výrobu dřevěných kostek, se kterými si v té době hraje obrovský počet dětí. Výdělky firmy ovšem nejsou kvůli vysoké konkurenci nijak vysoké. Z toho a i jiných důvodů firma přemýšlí jak svůj prodej vylepšit a zdokonalit. Nebýt dětského psychologa, jež navedl firmu na výrobu Lega, společnost by nejspíš zanikla. Dánská firma obdržela kostky, které do sebe zapadaly a držely v sobě bez použití jakéhokoli lepidla. Prvotní reakce na tyto kostky byly velmi kladné a tak se firma rozhodla pro tvorbu plastikových kostek

První výrobky byly velmi žádané, ale postupem času se z nich staly méně chtěné hračky a lidé se tak vraceli zpátky k dřevěným kostkám, které byly neustále velmi oblíbené. Zvrat nastává až v roce 1954, kdy byl do funkce výkonného ředitele jmenován syn zakladatele společnosti. Ten se zaměřuje především na hlavní nedostatky samodržící stavebnice. Hlavním problémem bylo zaklapávání jednotlivých kostek do sebe, které bylo značně omezené. Ovšem stavba kostek byla nešťastně provedena a tak nezbývalo, než změnit od základů jejich kompletní stavbu. Tím se dostáváme na podobu dnešního Lega, se kterým si děti rají dodnes.

Díky perfektnímu zaklapavání jednotlivých kostek do sebe se ze stavebnice Lego stává ohromnou rychlostí jedna z nejprodávanějších hraček nejen v Dánsku, ale i v okolních státech. Díky obrovskému rozšíření výroby se stavebnice rozšiřuje i do dalších států a později je již k dostání kdekoliv na zemi.

Díky pestrým barvám kterými kostky zářily, zaujmuly nejedno dítě. V pozdější době se začaly vyrábět i stavebnice s určitými motivy jako jsou města, dinosauři, nebo piráti. V každé stavebnici se nacházel přesný počet dílků na sestavení určité stavby, která s daným tématem souvisela.

Fonetip s.r.o.