Lego

Samotná historie stavebnice LEGO sahá až do třicátých let dvacátého století. Zakladatel Ole Kirk Christiansen začal nejprve s výrobou kasických hraček pro děti. Jeho syn začal ve firmě pracovat již ve 12ti letech. Díky dánskému Leg Godt, což v překladu znamená Hrej si pěkně, vznikl dnes již celosvětově známý název Lego.

V roce 1937 začíná Kirkův syn vyrábět svoje první modely, které opouštěly dílny jako hotové hračky. Vzhledem ke zkušenostem, které měl už Kirkův otec, jež mu vyřezával jen dřevěné hračky, měl i sám Kirk určité zkušenosti, které rozvíjel se svým synem k dokonalosti. Do té doby se ovšem vyrábělo neustále ze dřeva. Změna přichází s rokem 1947. Tehdy se začíná uplatňovat plast, který je značně levnější a jeho opracovatelnost je lehčí. Firma Lego byla první ve své zemi, která vlastnila stroj na zpracovaní hraček z plastu. O pár let později firma Lego vyvíjí nový typ hraček, které jsou tzv. automaticky vázané – jedná se o předchůdce dnešní stavebnice. Tyto kostky se začaly prodávat zejména v Dánsku, kde vznikla. Vyráběly se ve čtyřech barevných variantách, ale i přes to slavily obrovský úspěch. I přes lámání rekordů v prodeji plastových stavebnic, se firma nerozhodla přestat vyrábět dřevěné hračky a zaměřit se pouze na klasické platové Stavebnice Lego. Zlom přichází roku 1960, kdy kompletně vyhoří sklad se dřevěnými stavebnicemi a urychlí tak zastavení výroby dřevěných hraček.

Později se přechází na jiný materiál, který se od plastu na první pohled moc neliší. Rozdíl je ve vysoké a stálé barevnosti materiálu. Vyznačuje se i vyšší tvrdostí. Od té doby se stavebnice téměř nezměnila.

V roce 2000 získává stavebnice ocenění Hračka století. Je to zapříčiněno především věkovým rozsahem, pro které je hračka určena. To většinou bývá od tří let a leckdy děti neunaví ani po několika letech hraní.

V roce 2008 lego oslavilo 50 let své existence. Na počest firmy Lego byla vydána limitovaná edice stavebnice, ve které se nacházela zlatá kostka, neboli Golden brick.

Fonetip s.r.o.

www.mrakyhracek.cz