Zahradní jezírka

Vodní plocha na zahradě, zvláště v posledních letech, především zahradní jezírka,  jsou kapitola sama o sobě. Není nutné zdůrazňovat, že takové jezírko má své kouzlo, ozvláštní a zkrášlí vaši zahradu a stane se pro vás místem pro relaxaci.  Trend z počátku 90. let, kdy se na zahradách hojně budovaly bazény je na ústupu. Ne všichni chtějí mít u domu modrý bazén…..

Zahradní jezírko, citlivě umístěné do zahrady nebude působit rušivě, naopak splyne se svým okolím a po času budete mít pocit, jako by tam bylo odjakživa.

Co se týká velikosti jezírka, musíte vycházet z plochy, kterou máte k dispozici a v další řadě si uvědomit k čemu vám jezírko bude sloužit. V zásadě máte několik možností: buď chcete jen malé okrasné jezírko, díky kterému rozšíříte flóru na zahradě o pěstování vodních, nebo bahenních rostlin. Větší jezírko můžete kromě osázení rostlin využít i k chovu okrasných ryb. U těchto jezírek je vhodná velikost od 20m2 vodní plochy a hloubce asi 120-150cm v nejhlubším místě. Tím zajistíte dobré přezimování ryb. Pokud chcete zahradní jezírko využít jako koupací jezírko,  měla by vodní plocha zaujímat minimálně 50m2 plochy a hloubka by měla mít 150-170cm. Budete tak mít potřebný prostor pro plavání a v takovém koupacím jezírku někdy s majitelem společně plavou i ryby.

Je dobré zahradní jezírko umístit v blízkosti nějakého posezení. Ať už to bude terasa u domu, nebo v případě, že vybudujete jezírko někde v zadní části zahrady postavit malý altánek. Není nad to si u něj v klidu sednout, být sám, urovnat si myšlenky a relaxovat. Můžete pozorovat život v jezírku, ryby, kvetoucí lekníny a poletující vážky. Budete tak mít pulzující přírodu na dosah ruky. Určitě bude i nádherný pohled na jezírko při západu slunce.

Atmosféru jezírka můžete umocnit, zvláště za letních večerů, vhodným osvětlením, ať už to budou podvodní reflektory, nebo nepřímé osvětlení hladiny jezírka.

 

Co se týká čištění vody jezírka, v žádném případě se nespoléhejte na vodní rostliny. Takové čištění vody nefunguje, nebo jen velice krátkou dobu.  Pro dosažení čisté, chcete-li i průzračné vody se postará kvalitní filtrace. Tady je důležitý správný výběr filtrace. O nejvhodnější variantě filtračního systému je důležité se poradit s odborníky, kteří mají zkušenosti. Tak máte zaručeno, že jezírko bude správně fungovat a budete mít čistou vodu s minimem starostí. Filtry fungují na principu mechanickém a biologickém čištění vody. Mechanická filtrace odstraní z vody hrubší nečistoty, jako např. zbytky krmiva, odumřelé části rostlin apod.  Při biologickém čištění dochází k odbourávání dusíku, který se mění na plynný a odchází do atmosféry.  To se děje za přítomnosti bakterií, které žijí na povrchu filtračních médií ve filtru. Filtračními médii se rozumí různé materiály s různými povrchy. Proto se používají tzv. „startovací bakterie“, nicméně i tak trvá nejméně 3 týdny, než biologická filtrace jezírka začne pracovat na plný výkon. Teprve po zaběhnutí, poznáte to podle slabého porostu řas na stěnách a kamenech v jezírku, můžete začít do jezírka nasazovat ryby. Vždy ale postupně. Dalším, neméně důležitým článkem ve filtračním procesu jsou UV lampy. Ty se díky ultrafialovému záření postarají o likvidaci jednobuněčných řas, které způsobují hnědý, nebo zelený zákal ve vodě. Běžně se udává životnost UV lamp 8000hodin. Ale už snížení jejich účinnosti cca o 40-50%  může mít za následek už výše zmiňované zakalení vody. Při pořizování UV lampy se stejně jako u filtrace musí počítat s objemem jezírka. Obecně lze doporučit, že by na 1m3 vody měl být výkon 2W.