Lego

V roce 1932 zakládá jistý Ole Kirk Christiansen firmu, ve které vyrábí hračky pro děti. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se z této firmy měla stát obrovská společnost vyrábějící stavebnici Lego. Hračky, které zatím opouštějí dílnu jsou dřevěné kostky, které se sice těší zájmu dětí, ovšem zájem není tak velký, jak by si celá společnost přála.

Na tzv. správnou cestu je navedl až dětský psycholog, jenž poslal do Dánské firmy kostky, které do sebe navzájem zapadaly a držely v sobě bez použití lepidla. Prvotní zájem o tento typ stavebnice byl a neuvěřitelně obrovský. Z toho důvodu rodina Christiansenová rozšiřuje výrobu právě o tyto hračky. Čekají obrovské tržby a ještě větší úspěch, ale opak je pravdou.

Lidé stále hojně kupovali dřevěné hračky, u kterých měli zajišťěnou kvalitu a hlavně na ně byli zvyklí a věřili jim. S plastikovými kostičkami to vypadalo jako sázka na špatného koně. Kdyby nepřišel rok 1954 zřejmě by se od výroby budoucího Lega upustilo. Tento rok znamenal pro celou společnost obrovský obrat k lepšímu co se týče prodeje budoucího Lega. Nejen že se výkonným ředitelem stává syn zakladatele společnosti, ale zároveň se i zaměřuje na hrubé nedostatky plastikové stavebnice. Největší problém se skrýval v zaklapaváním do jednotlivých kostek, které vyřešil úplně novým rozvržením jednotlivých dílků.

Od té doby se začala společnost Lego rozšiřovat obrovským tempem. Plastiková stavebnice Lego začala přepisovat dějiny v nejoblíbenější hračce na světě. Nejen že vzniklo mnoho nových závodů, ale dokonce se i značně rozrostl typ dílků, které již nebyly klasicky hranaté. Stavebnice obsahovala například i malé kola na sestavení aut, či jiné doplňky, jež pro hrající si dítě znamenalo značné zpestření.

Z počátku se Lego prodávalo pouze s určitým počtem různách kostek, ze kterých si děti mohly postavit co se jim zlíbilo. V dnešní době je lego dodáváno na trh s určitým motivem jako jsou hasiči, přístav, někdy je v dostání dokonce i indiánská vesnička a mnoho dalších. To ovšem neznamená že se z Lega dá postavit jen ten daný motiv!

Fonetip s.r.o., www.mrakyhracek.cz