Dlažby a obklady v našich domovech

Obklady a dlažby? Stále se dostávají do popředí mezi ostatními materiály, používanými na podlahy či stěny. Co nám přináší nového, v čem jsou lepší, proč si místo koberce či plovoucí podlahy pořídit právě je?

Myslím, že jedním z hlavních důvodů je jejich kvalita, dlouhá životnost, velmi různorodý design a velmi snadná údržba.

Dlažby a obklady najdeme v různých formátech, které je možno mezi sebou kombinovat, v poslední době jsou k dostání i nové, velmi tenké obklady či dlažby, které se vyrábí ve velkoformátech až do rozměru 100×300 cm. S takovým obkladem, i přes jeho velký formát, je vzhledem k jeho tloušťce jen kolem 3 mm, velmi snadná manipulace. Obkládání probíhá s minimálními spárami, takže obložená plocha působí jako jednolitý celek.

A jak mohou takové obklady či dlažby vypadat?  Vybírat můžeme imitace různých materiálů. Velmi rozšířenou je imitace kamene, která může mít velmi mnoho podob.  Téměř všichni výrobci věnují nejednu z výrobních sérií právě imitaci kamene.  Můžete obdivovat krásu kamene s jeho přírodním designem, mramoru s jeho žilkováním, či dlažbu i imitaci břidlice, kde je věrně kopírováno jak barevné provedení, tak struktura povrhu.

Mezi materiály novější a moderní se mohou řadit imitace betonu, které dokáží vytvořit také velmi zajímavé a moderní prostředí, i když bychom si řekli, že šeď betonu bude působit studeně a nepřirozeně. Myslím, že tomu tak není, a Vy mi dáte za pravdu, když se podíváte na obklady a dlažby v imitaci betonu, jak Vám je představuje studio koupelen.

Dalším z mnoha materiálů, který se výrobci keramických obkladů a dlažeb snaží napodobit, je kov. Imitace tohoto materiálu má zvláštní design, který vytvoří velmi moderní a nadčasové prostředí a myslím, že padne do oka mnohým z nás.

 

Velmi zajímavou a jistě velmi oblíbenou je imitace dřeva. U tohoto, stejně jako u jiných materiálů, bývají napodobeniny tak zdařilé, že budete mít často problém na první pohled rozeznat, že se opravdu nejedná o dřevo, ale o keramickou dlažbu. Vybírat můžeme mnoho barevných provedení od bílé až po černou s mnoha variantami a odstíny barvy hnědé. U mnoha imitací je dřevo znázorněno se všemi jeho kresbami, někdy je věrně napodobeno dřevo stárnoucí, poznamenané zubem času. Keramické podlahy v imitaci dřeva se vyrábí převážně v rozměrech 15 či 25 cm a délky kolem 90 cm, což kopíruje taky formát dřevěných podlah. Můžeme docílit tedy dlouhé životnosti a snadné údržby u naší podlahy a přesto můžeme obdivovat krásu dřeva – tohoto krásného přírodního materiálu.

Výběr obkladů a dlažeb je na trhu jistě velmi široký a jistě si vyberete právě to, s čím budete spokojeni dlouhá léta.