Baterie do mobilních telefonů

S rozvojem nových mobilních telefonů zažívají obrovský vzestup i baterie do mobilů tzv. akumulátory.

Před pár lety byly nejvyužívanější akumulátory typu Ni-MH. Ty ovšem byly nevyhovující z důvodu tzv. paměťového efektu, což znamenalo dobíjení baterií do mobilu až po úplném vybití, jinak baterie ztrácela svoji kapacitu.

V současné době se v mobilech používají převážne Li-ION akumulátory, jelikož nemají paměťový efekt, což znamená že baterii lze dobíjet kdykoliv.

U baterií, ať už u primárních článků, což jsou obvykle baterie, které se nedají dobíjet, nebo sekundárních článků (akumulátory) dochází k samovybíjení. Ovšem akumulátory typu Li-ION tento samovybíjecí cyklus snižují na pouhých 5%. Další výhodou akumulátorů tohoto typu je vysoká životnost. Ta se pohybuje od 500 – 2000 nabíjecích cyklů.

Pokud se ovšem baterie do mobilu nechá delší dobu vybitá, tak hrozí, že se akumulátor již nepodaří znovu nabít a bude se muset pořídit nový.

Životnost těchto baterií lze prodloužit několika způsoby. Prvním takovým způsobem je uchovávání záložní baterie v chladu. Důležité také je, aby baterie nebyla dlouho plně nabita, nebo naopak zbytečně dlouhou dobu vybita. Při nabití zhruba 40% je životnost akumulátoru asi 4x vyšší.

V našem sortimentu můžete zakoupit jak originální, tak neoriginální baterie. Největší výhodou originálních baterií do mobilu je 100% jistota, že baterie bude sedět tak jak má. Nevýhoda se ovšem skrývá ve vyšší ceně.

Z drtivé většiny dodávaných akumulátorů na náš trh jsou baterie typu Li-ION nebo Li-POL, což je novější obdoba Li-ION baterií. Tento typ je lepší především díky novější technologii, která se v akumulátoru skrývá. Další výhodou těchto akumulátorů je jejich tvar, který není nijak definovaný, což znamená že výrobce dá baterii takový tvar, aby „seděl“ v mobilu.

U akumulátorů Li-ION není třeba žádné formování, což znamená několikrát baterii vybíjet a nabíjet před prvním použitím.

Fonetip s.r.o.