Parabola

Parabolou je zkráceně nazývána parabolická anténa. Parabola slouží ke koncentrování signálu do konkrétního bodu. Díky svému parabolickému tvaru je schopna přicházející satelitní signál dostat do svého ohniska. Zde se pak na držáku nachází konvertor, který signál zachycuje. Z konvertoru může být signál dále přenášen do satelitního přijímače a z něj do televizoru.

Parabol jako takových se vyrábí několik provedení. Rozdíl je v použitém materiálu a průměru paraboly. Materiál určuje váhu paraboly a zda bude rezivět. Každý průměr paraboly je pak vhodný pro jiný příjem. S tím úzce souvisí i držák, který bývá součástí balení s parabolou. Držák je uzpůsoben pro určitý typ konvertoru. Ten je opět spjat s počtem a rozmístěním družic, ze kterých signál přijímáte.

Materiály

Na našem území se používají nejčastěji paraboly vyrobené z hliníku a železa.

  • Železná parabola – tyto paraboly jsou mnohem levnější než hliníkové. Jsou však podstatně těžší a po čase podléhají rzi. Chemická zkratka železa, která se uvádí u různých prodejců je FE (ferrum).
  • Hliníková parabola – Zkratka pro hliníkové satelitní paraboly je dána chemickou zkratkou hliníku – AL (aluminium). Tyto paraboly jsou podstatně lehčí, než železné a nepodléhají rzi. Jsou však o něco dražší.

Průměry parabol

Po každý účel se používá jiná parabola. Na našem území jsou to paraboly od 50 do 120 cm v průměru. Nejčastěji využívané jsou pak 60cm a 80cm.

  • 60 parabola – nejlepší využití nachází při příjmu z jedné družice. Je dostatečně velká pro příjem z jedné družice. K příjmu z více by mohla být nedostačující.
  • 80 parabola – tyto paraboly se používají především při příjmu z více družic. Své uplatnění by našly i při příjmu z jedné družice, pro tento příjem jsou však efektivnější 60cm paraboly.

Jak již bylo řečeno s parabolou jsou většinou prodávány i držáky na konvertor. Držák paraboly je přizpůsoben tvaru a velikosti tak aby se připevněný konvertor nacházel v ohnisku. Před koupí je však třeba se podívat, jaký konvertor budeme používat. Každý konvertor má totiž jinou velikost a tvar.

Fonetip s.r.o.

www.satelitni-komplety-shop.cz