Parabola

Parabola anténa určená pro příjem satelitního signálu vysílaného z některé družice na oběžné dráze zeměkoule. Zachycený signál je vlastnostmi designu paraboly lokalizován do LNB konvertoru.

Dříve se používaly paraboly středové. Dnes se od jejich výroby opouští, přesto však nejsou v mnohých případech vůbec zastaralé a dosud se s nimi můžeme u nás setkat. Proto i když se dnes od jejich výroby postupně přechází, stále jsou v nabídkách prodejců běžné konvertory a příslušenství určené na tento typ paraboly. Výhodou středové paraboly je možný, daleko větší průměr této paraboly. S průměrem paraboly přes tři metry může uživatel zachytávat signál opravdu obrovského množství TV programů ze všech kontinentů.

Pro tento typ uživatelů jde však v drtivé případě o koníček, protože málokdo je ochoten mít na své střeše nebo zahradě takto rozměrné paraboly. Dříve se používaly pro domácí trh středové paraboly tuzemského výrobce.

Modernějším a dnes převládajícím typem paraboly je parabola offsetová. Ta má zařízení pro lokalizaci signálu posunuto poněkud níže než parabola středová. Výhodou offsetové paraboly je menší velikost (zpravidla zhruba třetinová) a menší hmotnost. Materiály, ze kterých se offsetové paraboly vyrábějí jsou buď hliník, nebo železo.

Hliníkové paraboly jsou sice dražší, ale jejich výhodou je nižší hmotnost a také vlastnost, že hliník nekoroduje. Offsetové paraboly mohou mít i velmi malý průměr okolo 35 cm. Takto malé paraboly jsou určeny pro montáž na obytné nebo nákladní vozy. Spolu s častými parabolami elipsoidního tvaru se můžeme setkat také s plošně menšími parabolami obdélníkovitého tvaru.

Fonetip s.r.o.