Jednoduchá a snadná pokládka venkovní dlažby – znáte ji?

Plánujete si pokládku venkovní dlažby a přemýšlíte, jak na to? Zkuste pokládku na terče! Pokládka na terče nabízí dokonalou možnost realizace kvalitní keramické dlažby na terase, balkonech, lodžií, střešních konstrukcí, bazénů, zahrádek, chodníků, kaváren apod., a patří mezi novinky v oblasti pokládky keramické dlažby.

Pokládka na terče je unikátní v tom, že omezí náchylnost k popraskání vlivem rozdílné tepelné roztaživosti podkladového betonu a lepené keramické dlažby. V případě potřeby je možné také dlažbu bez poškození rozebrat. A jaké jsou další výhody pokládky na terče? Patří mezi ně především nižší finanční náklady, rychlá pokládka bez použití lepidel, snadná údržba (v případě např. poškození izolace, stačí dlažbu rozebrat a po opravě izolace zase vrátit zpět), jednoduchá je i výměna poškozených dlaždic.

Chůze po takto položené dlažbě je velmi příjemná a nabízí měkký došlap. Výrobní postup je poměrně jednoduchý. Podloží, na kterém umístíme keramickou dlažbu, by měla tvořit betonová zpevněná plocha. Odborníci doporučují přidat dvojitou hydroizolační vrstvu. Můžeme ji položit i na netuhé vrstvy střešního pláště. Důležití je vědět, že keramická dlažba by v tomto případě měla mít tloušťku minimálně 2 cm. Ta se pokládá se na tzv. vymezovací terče, jež jsou položeny přímo na ploše. Vzniklé jemné spáry se nezasypávají a neutěsňují lepidly, takže voda odtéká volně pod dlažbu po pevném podkladu. Tento typ pokládky se doporučuje do míst, kde se chodí. Rychlost prodění vody pod dlažbou a samočisticí schopnost výrazně ovlivňuje šířka spáry ve dlažbě. Širší spára má lepší prodění vody. U velkých formátů dlažby se volí širší spára a naopak.

Na trhu je široká nabídka vymezovacích terčů, které se vyrábějí z vysoce odolného plastu v různých výškách, jež můžeme upravit pomocí podložek. Na trhu jsou k dispozici např. Rektifikační terče TR s pevnou nebo nastavitelnou výškou, která umožní pokládku do výšky od 3,5 cm do 22 cm nad podklad. Jejich použití je vhodné všude tam, kde je třeba vyrovnat, či odvodnit podklad, nebo pokud tudy povede potrubí, kabely apod. Dále, terče s variabilní spárou umožňují pokládku dlažby beze spár, nebo pomocí spárovacího křížku, který se usadí doprostřed na vyznačené body.

K dispozici jsou i terče s pevnou zalisovanou přepážkou, která vymezí spáru 5 mm. Do rohových a okrajových částí místnosti je možné při pokládce zbavit terče distančních trnů, posunout je směrem ke středu a dlažbu položit na celou plochu terče. Terče můžeme podle potřeby dělit na čtvrtiny a podložit dlažbu jen částí terče. Při velkých formátech od 60 cm a výše, především obdélníkového tvaru se doporučuje pokládat terče nejen v rozích, ale i uprostřed delší strany.

Výrobců, kteří nabízejí keramickou dlažbu o tloušťce 2 mm, jež jsou pro tento účel vyhovující, najdeme celou řadu. Vybírat můžeme z různých designů, povrchů, imitací a velikostí.